مرکز گوهر شناسی دانشگاه پیام نور

با توجه به رشد روزافزون نقش صنعت طلا و جواهرات و گوهرسنگ‌ها در اقتصاد جهانی و گردش مالی رسمی بیش از 400 میلیارد دلار و غیررسمی 600 میلیارد دلاری آن از یک سمت و گسترش دانش گوهرشناسی و فناوری‌های مرتبط با ساخت انواع سنگ‌های مصنوعی و بهسازی سنگ‌های طبیعی، وجود مراکز علمی مرتبط با شناسایی و اصالت‌سنجی انواع گوهرسنگ‌ها و جواهرات ضروری به نظر می‌رسد. از این رو ده‌ها سال است که کشورهای صاحب نام در این زمینه از قبیل آمریکا، هند، تایلند، بلژیک و غیر اقدام به ایجاد موسسات علمی مرتبط با این صنعت نموده‌اند تا هم بتوانند بعنوان بازوی علمی تجار و صنعتگران به آنان کمک کرده و هم عموم مصرف بتوانند با مراجعه به این مراکز معتبر نسبت به خرید مطمئن جواهرات و سنگ‌های قیمتی اقدام نمایند.
بر همین اساس، دانشگاه پیام نور بعنوان بزرگترین و جامع‌ترین دانشگاه دولتی کشور یه منظور پاسخگویی به نیازهای مطالعاتی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف گوهرشناسی، جواهرات و فلزات قیمتی در داخل و خارج از کشور اقدام به تاسیس اولین پژوهشکده گوهرشناسی با رویکرد دانش-بازارمحور نموده و چهار گروه تخصصی در این پژوهشکده تعریف کرده است که عبارتند از گروه گوهرشناسی، گروه گوهرتراشی، گروه طراحی و ساخت جواهرات و گروه برندینگ جواهرات.
پژوهشکده گوهرشناسی تلاش نموده است تا از بدو امر با فعالین و تجار صنفی مرتبط با طلا و جواهرات ارتباط تنکاتنگی برقرار کرده و با تبادل تجارب و همفکری اقدام به ایجاد مرکزی امین جهت بررسی و پاسخگویی به مشکلات و مسائل مرتبط با گوهرسنگ‌ها و جواهرات نماید. بر این مبنا، بر حسب پیشنهاد ریاست پزوهشکده و تائید ریاست محترم دانشگاه، اعضای شواری سیاستگذاری پژوهشکده از افراد شاخص بازار و همچنین اساتید دانشگاهی مرتبط با صنعت جواهرات انتخاب شدند. این اعضا عبارتند از:
1- محمد کشتی آرای (فعال شناخته شده بازار و رئیس ادوار اتحادیه کشوری طلا و جواهرات)
2- عبدالنبی مکابر (فعال باسابقه و عضو هیات رئیسه ادوار اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهرات)
3- دکتر محمدعلی کریمی (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه)
4- دکتر وحید احدنژاد (رئیس پژوهشکده فعال دانشگاهی و بازار در زمینه گوهرسنگ‌ها و جواهرات)
5- دکتر خدیجه دیده‌بان (مدیرکل دفتر امور پژوهش و فناوری- عضو حقوقی)
6- دکتر حسن علیزاده (عضو هیات علمی دانشگاه و فعال بازار در زمینه معدن)
7- دکتر تقی نبئی (عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور)
8- دکتر سیدجواد مقدسی (عضو هیات علمی دانشگاه و فعال بازار در زمینه اکتشاف معادن گوهرسنگ)
9- دکتر بهزاد حاج‌علیلو (عضو هیات علمی دانشگاه و و مدرس گوهرشناسی)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست